Energeticky účinné zdi.

Jakým způsobem se energetická účinnost týká stavebnictví?

O změně ve využívání energie pro bydlení, Energiewende (orig. něm. název) – a přechodu na obnovitelné zdroje energie (OZE) je rozhodnuto. Do roku 2020 bude stavební technologie pro energeticky nulové novostavby uzákoněna. Celková energetická účinnost nových budov musí být vylepšená o 25 % dokonce již od roku 2016. Pro stavitele a prodejce domů je to opravdová výzva. Zapf Daigfuss proto s výhledem do roku 2020 nabízí spolehlivou a výhodnou optimalizaci u Vašeho konceptu rodinného domu. Naše řešení zní: „energeticky účinné zdi“ z vápenopískových cihel (KS). Více o tom v nejnovějším a „energií nabitém“ čísle našeho časopisu.

Váš Hannes Zapf

Energeticky účinné zdi

Willibald Harrer, expert na stavební materiály, ví moc dobře, jakým způsobem se energetická účinnost týká stavebnictví.

Musí se konečně něco změnit hlavně v myšlení a i na stavbách. Zákonem ustanovený přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE) a změna v energetické náročnosti budov bude do roku 2020 novou výzvou pro architekty, investory, ale také pro zedníky, elektrikáře a výrobce stavebních materiálů. Willibald Harrer, manažer společnosti Harrer Baustoffe, již našel odpovídající a pohodlné řešení pro svůj stavební projekt.

Příjemné teplo v zimě, osvěžující ochlazení v létě a zároveň důmyslný a energeticky efektivní koncept. Tento expert na stavební materiály nedá dopustit na energeticky účinné zdi od Zapf Daigfuss. Pan Harrer, jakožto energetický poradce, ve svém bytovém domě v centru svého rodného města Allersberg (Bavorsko), který později bude pronajímat, použil a nainstaloval stavební systém KS-QUADRO THERM. Snaží se ze všech sil vytvořit obytné prostory, které již dnes budou splňovat povinné standardy v budoucnu. Tato budova je jeden z prvních stavebních projektů, u kterého je plně využit nový topný modul Evotura v kombinaci se systémem KS-QUADRO THERM.

Rozhovor s panem W. Harrerem

Jednatel společnosti Harrer Baustoffe, Allersberg, 30leté zkušenosti se stavebními materiály, partner pro energetické odborné poradenství

www.harrer-baustoffe.de

ZETT-DE: Pane Harrere, proč jste se vlastně rozhodl ve Vašem domě použít stavební systém KS-QUADRO THERM?

Harrer: Jsem obchodník, a prodávám jen to, o čem jsem osobně přesvědčen. Po 30leté činnosti v obchodě se stavebními materiály rozpoznám kvalitu. Ve smyslu vyhlášky o úspoře energií jsem potřeboval stavební materiál s vysokou tepelnou izolací. Rovnice byla velice jednoduchá: Chtěl jsem příjemné, ale skryté topení s velkoplošným a efektivním sálavým teplem a jen stěnový topný systém od Zapf Daigfuss mi nabídnul přesně to, co jsem potřeboval.

ZETT-DE: Chcete ještě něco doplnit?

Harrer: Na základě masivní konstrukce a akumulace topného systému je pokojová teplota neuvěřitelně konstantní. To znamená, že místnosti v zimě udržuje teplotu předem nastavenou. Odpadá neustálé regulování teploty. Místo toho lze dokonce individuálně nastavovat moduly topného systému, integrované v trubkovitých dutinách KS. Jednotlivé části zdi anebo jednotlivé místnosti mají totiž jinou tepelnou kapacitu. V létě mají zdi naproti tomu izolující a chladící efekt.

ZETT-DE: Heslem je přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE) 2020 – do jaké míry šetří energie tento kompletní systém?

Harrer: I když mi asi nebudete věřit, pro mě na prvním místě není úspora, ale zábava. Chci v domě příjemné klima, chci se potloukat bos po bytě a ne v kabátě. Proto potřebuji materiál, jehož hmota už jednou ohřátá, udrží danou teplotu. A zrovna na tom ušetřím i energie.

ZETT-DE: Prozradíte nám jak?

Harrer: Máme zde velkoplošnou výměnu tepla a nízkou počáteční teplotu vodního oběhu v topném systému, oba faktory snižují spotřebu energie. Další výhoda: topné moduly jsou integrované ještě ve fázi hrubé stavby. Jakmile je nainstalován a zapojen kotel ústředního topení, mohu začít topit. Tím se zrychluje vysychání stavby. Zrovna teď v zimě je to optimální, protože v únoru se sem stěhují první nájemníci.

ZETT-DE: Takže stavební a zároveň topný systém budoucnosti?

Harrer: Naše cesta zřejmě jde a z mého hlediska opravdu musí jít tímto směrem. I když je určitě zapotřebí, aby se právě architekti a investoři stali pro tyto výzvy budoucnosti mnohem citlivějšími. Dnes už nestačí zákazníkovi postavit jen dům, který vypadá hezky. Plánování stavby je dnes také energetické plánování.

Ve jménu flexibility

Stavbyvedoucí Willi Weber nedá dopustit na KS-QUADRO ETRONIC

Stěny, které se adaptují prostorovému využití? To není žádná vize ale skutečnost. Willi Weber, manažer společnosti Weber’s Bauhütte GmbH je přesvědčen o výhodách systému KS-QUADRO ETRONIC. Již deset let pracuje stavbyvedoucí z Fürthu s inteligentním stavebním systémem od firmy Zapf Daigfuss. Momentálně ho zrovna osazuje do jednoho dvojdomku ve Veitsbronnu. To průkopnické je, že: „se sekáním drážek do zdiva je konec a to i při eventuálních pozdějších změnách v elektroinsta­laci“, zdůrazňuje pan Weber. Místo nákladného „trýznění“ stěny je elektrické vedení spolu s datovými kabely uloženo ve svislých trubkovitých dutinách ve vnitru zdi a je uloženo vodorovně ve svazku v neviditelném soklovém kanálu za krycí podlahovou lištou. Elektrické a datové kabely jsou uvnitř vedeny odděleně, energie protéká nerušeně. Nebezpečí, že omylem provrtáme elektrické vedení u systému KS-QUADRO ETRONIC, odpadá. Willi Weber ví své: „Je to stavební systém ve jménu flexibility a nadčasovosti!“

„JUMBO“ lis

Lisovací stroj JUMBO lisuje denně 400 tun vápenopískového materiálu. Jedna forma lisovacího stroje váží 8 tun a tento obr se mění někdy až třikrát týdně za asistence dvou pracovníků.

Dokonce i Michael Gruber, zámečnický mistr, se u toho pořádně zapotí. Lisovací forma se mění s každou změnou formátu, a to vždy jednou až třikrát týdně. Vskutku nelehký úkol. „Je nutno nasazení dvou mužů a dvě hodiny času, aby vyměnili 8 tun vážící lisovací formy,“ prozrazuje pan Gruber.

Tenkrát…

…se vápenopískové polotovary musely ručně a po jednom odebírat z kulatého otočného lisu z Dorstenu a také ručně nakládat na vytvrzovací vozy. Anton Wolf a Franz Stelzer museli velice opatrně pokládat polotovary tak, aby nevznikly žádné trhliny nebo nerovné okraje. Zároveň však pracovali v perfektním souladu, neboť rok 1954 přinesl vysokou produktivitu a více peněz pro firmu Zapf Daigfuss a zaměstnance.

Od A do Z

„K“ jako katalog tepelných mostů

Tepelné mosty jsou místa v obvodovém plášti budovy, kde lokálně dochází ke zvýšenému průchodu tepla přes konstrukci. Všeobecně z důvodu tepelných mostů dochází hlavně v zimně ke zvýšení tepelných ztrát.

V souladu s německým Zákonem o úsporách energií „EnEV“ projektant musí v co největší míře omezit vliv konstrukčních tepelných mostů. Konstrukce KS s izolační zdvojenou fasádou má jednoznačné výhody oproti jiným konstrukcím. Pro výpočet tepelných ztát nabízí vápenopískový průmysl detailní katalog tepelných mostů. Jednoduše a bezpečně podklady pro plánování najdete na: www.kalksandstein.cz

Hodnota ᴪ (psí) je lineární činitel prostupu tepla ve [W/(mK)], násobí se délkou

Udává tepelný prostup na metr tepelného mostu a kelvin. Stanoví se z tepelného prostupu sousedních ploch stavebních dílů. Hodnota tohoto činitele musí být co nejnižší.

Z německého originálu přeložil Mgr. Konstantin Svoboda, Kalksandstein CZ s.r.o. Datum: 29.9.2014 Orga­nizace: Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss

Zdroj: http://stavba.tzb-info.cz/…stavebnictvi

Zapf Daigfuss
KS - konecn starostí