Jak se ve zdivu provádí rozvody vody, kanalizační odpady apod.?

Pokud to lze, instalace se neumisťují přímo do zdiva.

  • umístění rozvodů je nutné řešit už při přípravě projektu, vhodné je pokud možno do štíhlého zdiva nezasahovat. Kde je to nezbytné, volit přednostně svislé trasy pro instalace, které zdivo tolik staticky neoslabují.
  • potrubí vést v instalačních šachtách, jádrech (stoupačky) volně po stěně (za kuchyňskou linkou, za vanou) nebo v předstěnách a přizdívkách (např. umyvadla v koupelně).
  • instalační šachtu ve zdivu lze také vytvořit z věncovek umístěných ve zdivu na stojato.
  • pozornost je třeba věnovat tomu, že jakýkoli zásah do zdiva může zhoršit akustické vlastnosti a zvýšit tak přenos hluku!

Ve zdivu je samozřejmě možné provádět drážky pro instalace – přípustné hloubky a délky drážek, které lze ve zdivu vytvořit bez ověření, jsou uvedeny v ČSN EN 1996–1–1 Eurokód 6: Navrhování zděných konstrukcí – Část 1–1: Pravidla pro vyztužené a nevyztužené zděné konstrukce, v ostatních případech je nutné statické posouzení.

Tato norma je platná pro veškeré zdivo, lhostejno z jakého je materiálu.

Další informace naleznete v článku Postav a vybourej, proč je tento princip morálně zastaralý?

Proč se stavebníci ptají na tuto otázku? Zapamatuj si!
Prastarým zažitým zvykem je někam do zdiva něco „zasekávat“ , vybourávat a schovávat. Toto se bohužel traduje v ČR stále z dob, kdy nosné, či nenosné konstrukce byly navrhovány velmi tlusté. KS je naopak systém štíhlých, obestavěný prostor šetřících zdí. Navíc technické instalace mají stále mnohem menší životnost než zděná konstrukce jako taková. Proto není KS systém „postav a vybourej“. V dnešní době je potřeba tyto věci řešit v projekční přípravě, jedině tak je možné ušetřit obrovské finanční prostředky ne jen při stavbě, ale i při případné rekonstrukci za 20–30–50 let.

Zpět na seznam nejčastějších o­tázek

Zapf Daigfuss
KS - konecn starostí