Pasivní domy I. - Co je to pasivní dům?

Co je to ten pasivní dům? To se ptá mnoho laiků i odborníků.

Budeme se snažit odpovědět velmi stručně. Nebudeme v tomto článku uvádět žádná čísla a parametry, ale uvedeme to, co se mi nepodařilo nikde na českém internetu dohledat, a to definice pasivního domu dle Dr. W. Feista (www.passiv.de): Ein Passivhaus ist ein Gebäude mit derart geringem Heizwärmebedarf, daß eine separate Heizung überflüssig wird: Die Wärme kann über das ohnehin vorhandene Zuluftsystem zugeführt werden.

Pasivní dům je tedy budova s tak malou spotřebou energie na vytápění, že v ní není potřeba žádného aktivního otopného systému. Potřebné teplo může být dodáno pouze ohřevem přiváděného čerstvého vzduchu. Toť vše! Když začneme takový dům počítat, aby tado definice byla naplněná, vyjdou pak z toho kritéria (známé číslo 15 kWh/m2rok a další), která pokud nesplníme, pasivní dům to prostě nebude. Mnoho lidí si myslí: „tak pořádně zateplíme“ a bude to pasivní dům. To je bohužel velký omyl. To pro konstrukci pasivního domu nestačí. Často slýcháváme větu:„tak to bude něco mezi pasivním a nízkoenergetickým domem…“, takového nic není. Dům buď je pasivní – dle výše uvedené definice, nebo není. Pokud je dosaženo hodnoty 15 kWh/m2 rok, pak se za pasivní považuje.

Pokud těch parametrů dosaženo není, pak se jedná o nízkoenergetický dům, může být i s prvnky pasivního domu. Ale dokonce ani při dosažení hodnoty 15 kWh/m2rok nemusí být definice pas. domu naplněna, protože samotný dohřev přiváděného vzduchu nestačí. V ČR tolik sluníčka nesvítí a teploty jsou dost nízké. Tj. dosažení pasivného domu není tak jednoduché, jak se zdá na první pohled. Vyžaduje to kvalitní individuální návrh a projekt. Zejména pomocí software PHPP (passivhauspro­jektierungspa­ket), bez toho lze pasivní dům navrhnout opravdu jen velmi obtížně a většinou bez takovýchto výpočtů je návrh neseriozní.

Proto je nutné po projektantovi pasivního domu takovéto výpočty požadovat. Více o kritériích pasivného domu najdete v naší brožuře o pasivních domech v www.kalksandstein.cz/index.php?… nebo na www.pasivnidomy.cz/pasivni-dum/ nebo na www.passiv.de.

Že to tak jednoduché nebude je zřejmé také z toho, že ke dnešnímu dni žádná budova nemá certifikát PHI Darmstadt (Passivhausinstitut Darmstadt), viz: www.passivhausprojekte.de.

www.kalksandstein.cz/index.php?…

Nulový dům. text

Zapf Daigfuss
KS - konecn starostí