Jak se u systému KS řeší stropní konstrukce?

Kdy je nutné řešit ztužující věnec?

Pro stavby se štíhlými stěnami z KS jsou vhodné zejména těžké a v obou směrech tuhé stropní desky – tedy stropní konstrukce železobetonové monolitické popř. prefamonolitické (filigrány). Používají se také stropy skládané z nosníků a vložek s nadbetonováním. U těchto typů stropních konstrukcí lze zpravidla věncovou výztuž umístit do úrovně stropní desky.

Méně vhodné jsou konstrukce z betonových dutinových panelů (prostých i předpjatých) – vzhledem k potřebnému uložení panelu na štíhlé stěně zbývá jen velmi malý prostor pro věnec, který je pak nutné vytvořit pod stropní konstrukcí. U bungalovů nebo u nejvyššího podlaží vícepodlažních staveb bez těžké stropní desky je nezbytné zdivo ukončit dostatečně dimenzovaným ztužujícím železobetonovým věncem (který zajistí prostorovou tuhost), ke kterému je poté kotvena nosná konstrukce střechy.

Proč se stavebníci ptají na tuto otázku? Zapamatuj si!
Velmi často výrobci různých zdících systémů nabízí „svoje“ stropní konstrukce. To je však jen zdání. Skutečnou nosnou konstrukcí stropů je pak vždy železobeton, který je jen nějakým způsobem nalit do bednění z různých materiálů a tvoří pak různé prefabrikáty. Tvořit bednění z KS je úplný nesmysl. Obecně je tedy nejlepší nosná konstrukce vždy samotný železobeton a to ve všech variantách: monolit, prefa, prefamonolit.

Zpět na seznam nejčastějších o­tázek

Zapf Daigfuss
KS - konecn starostí