Kalksandstein cena: jaká je cena vápenopískových cihel oproti jiným materiálům?

Záleží na způsobu porovnání

Z hlediska ceny za materiál se jedná jednoznačně o nejlevnější materiál na trhu. Materiálem se ale myslí nikoliv m3 zdiva, nebo m2 zdiva, nýbrž materiál a jeho hmotnost. Při výrobě vápenopískového materiálu se používá pouze písek, malé množství vápna a voda, žádné chemické přísady. Nic se nepálí, nic se nemele (s výjimkou malého množství vápna) a vytvrzení probíhá v autoklávu za relativně nízkých teplot

Orientační cena cihel tvoři přibližně 4–5 % z celkové ceny domu. Pokud budeme vápenopískové cihly porovnávat podle metriky cena za 1 cihlu, resp. cena za 1 m2 zdiva, pak bude tato varianta beze sporu dražší, než jsou jiné materiály.

Důvodem je, že v celé řadě materiálů je obrovské množství vzduchu. Stačí se podívat na řez keramickou dutinovou cihlou, resp. porovnat si objemovou hmotnost porobetonu (300–1000 kg/m3) a betonu (2000–2500 kg/m3). Otázka by měla znít, kolik vzduchu a kolik materiálu si vlastně jako zákazník kupuji. Z našeho pohledu vzduch nepatří dovnitř nosných konstrukcí, ale do vnitřního prostoru. Je lépe mít štíhlou, únosnou cihlu s dodatečným zateplením než 1 univerzální cihlu, která marketingově „splní vše“. Ano, vzduch je izolant. Ale některé funkce nosného zdiva jdou fyzikálně proti sobě na předem definovanou úroveň kompromisu.

Při porovnání materiálu bychom neměli ani opomenout další prokazatelné zisky vápenopískových ci­hel:

  • Zisk okolo 7 % na podlahové ploše, který je dán štíhlými konstrukcemi a příčkami. Na běžném rodinném domě se jedná o zisk 5–15 m2, resp. 17,5–52,5 m3 oproti keramické dutinové cihle či plynosilikátu. Pokud jeden metr krychlový domu stojí 6000 Kč, jedná se o úsporu či zisk v řádu statisíců korun. Lze tedy stavět dům o tuto cenu hodnotnější (má větší podlahovou plochu) nebo o tuto cenu nižší (dům je o tl. konstrukce menší).
  • Úspora na omítkách a perlinkách. Vápenopískové cihly tvoří pevný, rovný a homogenní podklad. Postačí 5mm omítky v jedné vrstvě namísto omítek jádrových o tl. 10–15 mm. Perlinku potřebuji jen na rozhraní 2 různých materiálů. Dochází k úspoře za práci i za materiál.
  • A další výhody a zisky zde: https://www.kalksandstein.cz/…i-vlastnosti

Při započtení těchto vedlejších zisků dochází k tomu, že se vápenopískové zdivo většinou samo zaplatí. Tohoto nelze s celou řadou jiných materiálů dosáhnout, ale je potřeba vidět širší souvislosti a nikoliv jen jednu metriku.

Proč se stavebníci ptají na tuto otázku? Zapamatuj si!
Cena je bezesporu důležitá. Když stavím dům, je důležitá cena za 1 cihlu, nebo za celý dům jako celek? Jako i jinde platí, že součet nejlevnějších sočástek nemusí dát nejlevnější celek. Výhody KS oproti jiným materiálům jsou tak drastické, že se určitě vyplatí si koupit „materiál“ a ne „vzduch“.

Zpět na seznam nejčastějších o­tázek

Zapf Daigfuss
KS - konecn starostí