Únosnost vápenopískových cihel Zapf Daigfuss Kalksandstein je velmi vysoká

Často se nás zákazníci ptají: " Bude únosnost štíhlých stěn u mého rodinného domu dostatečná?"

Připravili jsme si na toto téma jeden pěkný obrázek a také několik technických údajů. Jaká vlastně je únosnost vápenopískových cihel? Z obrázku vidíte, že únosnost jediného bloku 8 DF tl. 240 mm je 210 (!) tun. Kolik vlastně váží takový rodinný dům? Zdivo Kalksandstein pro běžný rodinný dům má hmotnost cca 60–70 tun. Cca 50 tun mohou vážit stropní desky. Ostatní konstrukce, jako podlahy, omítky, střecha apod také něco váží, ale již to nebude tak podstatné. Řekněme odhadem dalších 30 tun.

Celkem tedy běžný dům s opravdu slušnou rezervou váží 150–180 tun. Z jednoduchého porovnání vidíme, že ani kdybychom postavili celý dům na jeden jediný blok 8 DF/240, tak by nedošlo k jeho rozdrcení! To rozhodně není možné říci o jiných materiálech než je Kalksandstein Zapf Daigfuss! Navrhování statiky domu není jen o únosnosti, ale také o stabilitě celého domu. Čím štíhlejší stěny, tím jsou větší nároky na stabilitu, prostorovou tuhost, reakce od průhybů stropů, zatížení krovů atd.

Nicméně je patrné, že pokud stabilita a i ostatní přenášení statických sil je navrženo dobře, pak stavět rodinný dům s tl. zdiva 240 mm se rovná stavět již velmi předimenzovaný bunkr, kde zdivo bude staticky využito jen na málo procent. Proto je vhodné samozřejmě konstrukce Kalksandstein Zapf Daigfuss navrhovat racionálně a to přináší našim zákazníkům obrovské peníze v úsporách.

Únosnost vápenopískových cihel je velmi vysoká. text
 

Zapf Daigfuss
KS - konecn starostí