Co je oktametrický rastr a jak souvisí s plánováním?

Proč používat rozměry v rastru po 125 mm?

Oktametrický rastr vznikne, když vezmeme délku 1 metr a rozdělíme ji na 8 dílů. Právě v tomto rastru jsou navrženy všechny vápenopískové výrobky Zapf Daigfuss a to jak výškově tak délkově.

Proč a jak navrhovat v oktametrickém rastu?

V oktametrickém rastru je nutné navrhovat zejména kvůli eliminaci prořezů, které jsou poměrně pracné a zpomalují proces výstavby. Zvláště to platí u strojního zdění. V oktametrickém rastru 125 mm se rovněž nacházejí svislé elektro kanály a dodržení rastru zajistí jejich průchodnost.

Naprosto klíčové jsou pilíře a obecně dobře vyřešené rozměry do délky 1,5 m. To se týká zejména oken a polohy dveří. U delších stěn si lze pomoci svislým promaltováním spar (do 50 mm). Případně vložit svisle polovinu vyrovnávacího bloku. V takovém případě je však nutné si hlídat průchodnost elektro kanálů a naplánovat je např. pod parapety oken.

Proč se stavebníci ptají na tuto otázku? Zapamatuj si!
Menší rozměry na stavbě, jako jsou okenní otvory, pilíře je nutné přizpůsobit materiálu, ze kterého se budova staví. Dříve se již C.K. Stavebním řádem přizpůsobovaly rozměry vyráběným cihlám v rastru po 30 cm. Dnes drtivá většina výrobců zdících materiálech používá oktametrický rastr, přesto se stále najde dost „odborníků“, kteří oktametrický rastr nerespektují a používají stále rastr 300 mm i když to moderním materiálům desítky let neodpovídá. S tím má skutečné provádění na stavbě závažné problémy.


Zpět na seznam nejčastějších o­tázek

Zapf Daigfuss
KS - konecn starostí